Genel Kültür

Laf İle Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyon

Lafla bir yere varılmadığı konusunda kompozisyon yazmaya karar verdik. İnsanlara yol gösterip ama sözlerle bir yere gelinmeyeceğini en güzel şekilde anlatır. Kişiler hayal güçlerini kullanıp ama sözünü edip gerçekleştirmediği zaman atasözümüz olan “laf ile peynir gemisi yürümez” isabetli olur. Konuşmaya gelince herkesin dili pabuç gibi olabilir ama bunları gerçekleştirmek gerekmektedir. Atalarımız boş konuşmamak ve yapamayacaklarınız hakkında söz etmemeniz gerektiğini dile getirir.

Hayal etmek insanların yeni hedefler belirleyerek onların peşinden gitmesini sağlar. Hiç olmadık şeylerin hayali ise insanlara huzursuzluk ve mutsuzluk getirecektir. Kişilerin bilmediği şeyler üzerinde yorum yapmamaları gerektiğini ifade eder. Düşüncelerimiz olabilir ama yapabileceklerimiz konusunda konuşmalıyız. Toplum içersinde ben yaparım yapacağım gibi kelimelerle bir yere gelinmesi için bunu icraata dökmek gerekiyor. Düşüncelerimizi en derin şekilde bilmeliyiz.

Yapılacak işler için söz vermeliyiz. Boş konuşmak insanlara olan saygınlığımızı ve güvenimizi sarsar. Osmanlı paşasının söylediği gibi “ianesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” sözü ile tamamlanır. Sözlerle değil yaptığınız işle kendinizi gösterin. Düşüncelerinizi gerçekleştirerek bir yere gelinebileceği bilinmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu