Genel Kültür

Marangoz Nedir Ne İş Yapar

Marangoz ormanlardan toplanan ağaç ve dalları kullanarak zanaat yapan kişilerdendir. Yaptıkları çeşitli mobilya, koltuk, sandalye gibi eserler olup bunları kullanmaktadırlar. Kullanım alanları oldukça geniş olup mesleklerini geçimlerini sağlamak için kullanmaktadır. Marangozlar odundan yapılan her şeyde ustalıklarını gösterebilir sergileyebilirler. Bunlar mesleğinin getirdiği gerekliliktir.

Marangozların yaptığı iş gelen odunları istedikleri ölçülerde keserler. Daha önceden planlanmış mobilya, sandalye, koltuk, çekyat, sopa gibi herhangi bir şekle dönüştürmek için çizimlerini kontrol ederler. Ölçüler doğrultusunda keserek bunlara şekil vermektedir. Yeteneklerini ve marifetlerini sergileyerek eserlerin oluşmasını sağlarlar. yetenekli ve kabiliyetli insanlar olmuştur. Mesleklerini yerine getirerek bunlardan diledikleri şekillerden eserler ortaya çıkartan insanlar olmuştur.

Marangoz olmak için eğitim süreci çıraklık döneminde başlar. Alınan eğitimler usta tarafından da desteklenerek el beceleri geliştirilir. Bunların tamamlanması ile kişi kalfalık ve ustalık dönemlerine geçiş yaparak kendi başına marangozluk mesleğini icra edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu