Genel Kültür

Meyve Kilo Aldırır mı?

Meyveler yapılarında früktoz adı verilen şeker çeşidini barındırırlar. Diğer bütün karbonhidratlar gibi früktoz, yani meyve şekerinin de kalorisi yüksektir. Ancak diğer karbonhidratlarla aynı oranda kilo yapmaz. Früktoz yapı olarak kalorisi daha düşük bir şekerdir ve çok büyük miktarlarda tüketilmedikçe vücutta gözle görülür bir değişime neden olmaz. Ancak bahsedildiği üzere meyve tüketiminin belirli sınırları aşması durumunda meyve şekerinin yol açabileceği kilo artışı kaçınılmaz olabilir.

Miktarı Belirliyor
Diyet listenize ara öğün olarak bir meyve koymanın kimseye zararı yoktur. Günün belli saatlerinde, yaşa, cinsiyete ve hareket kabiliyetine göre tüketilecek meyvenin miktarı belirlenmelidir. Bunun yanında şeker oranı yüksek ve düşük olan meyveler de ayırt edilip meyve yeme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Eğer meyve tüketimi vücut için normalin üzerinde ise bu aşırı kalori alımına ve sonucunda da kilo artışına neden olacaktır. Bu nedenle meyveler de şeker içerdiğini unutmadan tüketilmeli, her şeyin fazlasının zararı olacağı düşünülmelidir.

Çok Meyve Kilo Yapıyor
Sonuç olarak meyvenin aşırı tüketimi kilo aldırdığını söylemek mümkündür. Ayrıca aşırı tüketimin vücuda birçok zararı daha dokunabileceğini de unutmamak ve meyve tüketimini vücudun ihtiyacı dahilinde, yeteri kadar yapmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu