Genel Kültür

Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir

Çıkartılan yeni kanunla birlikte nüfus cüzdanları artık çipli hale getirilecektir. Bunu yıllara bölerek birkaç yıl içinde herkes sahip olacaktır. Nüfus cüzdanınızın yırtılması yada kaybolması durumunda yenileme veya yeniden almak için neler yapabileceğini sizlere öğreteceğiz. Nüfus cüzdanı değişikliği ve yeniliklerinde oldukça önemli olduğunu bilmenizi isteriz.

Bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne giderek gerekli olan işlemleri yaptırabilirsiniz.

Burada ihtiyacınız olacak belgeler; Nüfus cüzdanı yenilemesinde yanınızda eskisi ve 2 adet fotoğrafın olması gerekmektedir. Karşılaştırma ve yeni talep doğrultusunda müdürlükler tarafından yapılacak değişiklik sayesinde elde etmiş olacaksınız.

Nüfus cüzdanınızı kaybettikten sonra muhtarlıktan kaybolduğuna dair belge almalısınız. Daha sonra nüfus müdürlüğüne giderek gerekli olan cezai işlem varsa ödemesini yaptıktan sonra yeni nüfus cüzdanını çıkartabilirsiniz.

Nüfus cüzdanı T.C. de kimliğiniz olup her alanda ihtiyacınız olacaktır. Kimliklerin korunması önemli olup onları korumamız gerekmektedir. Resmi makam ve işlerde nüfus cüzdanını kullanacağımızı unutmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu