Genel Kültür

Şahmeran Efsanesi Kısaca

Şahmeran efsanesi geçmişten günümüze taşınan yarı insan yarı yılan vücuduna sahip insanlardır. Vakti hali ile gövdesinin altı yılan, üstü insan şekline benzer canlı yaşarmış. İyilik seven insanlara yardım eden, tüm yılanların itaat ettiği canı olmaktadır. Şahmeran efsanesi Cemşab ile beraber geçmektedir.

Cemşab, arkadaşları ile bal bulur. Arkadaşlarının açgözlü olduğunu bilerek balı kuyunun dibine bırakır. Burada yukarıya çıkamayan Cemşab, kuyunun yan tarafında delik görür ve içeri girer. İçeride muhteşem bir yerde bulur kendisini, içeriye girmesi ile karşısında Şahmeran çıkar. Gövdesinden altı yılana benzer, üstü ise insandır. Yılanların efendisi olup onların sözünü dinlermiş. Cemşab uzun süre yanında kalır, yaşamını sürdürür. Evini özler ve gitmek ister. Gitmemesini ister ama kararlı olması ona izin vermesine neden olur.

Dönemin hükümdarı hastalanır, tedavisi Şahmeran olduğunu duyar. Onu bulmak için herkesi hamama sokar, şahmerana dokunan kişilerin vücutları pullarla kaplı olur. Cemşabı konuşturulur, şahmeran yakalanır. Olanlardan üzgün olduğunu gören Şahmeran son bir iyilik daha yapar, Cemşaba derki; etini kaynatıp suyunu vezire içirmesi, etini hükümdara yedirmesini söyler. Bunun üzerine söylediklerini yerine getirir, vezir ölür cemşab ise vezir olur.

Efsane’ye göre yılanlar Şahmeran’ın öldüğünü bilmez, bildikleri zaman şehri basarak herkesi öldürecekleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu