Genel Kültür

Sorumluluklarımızı Yerine Getirmenin Önemi

İnsan toplum içinde belli kurallar çerçevesinde yaşamaktadır.  İnsan  arkadaşları, eşi, dostu ve çevresindeki bir çok kişiyle daime iletişim ve etkileşim  halindedir. Toplum içerisindeki bütün bireylerin sağlıklı iletişim kurabilmeleri için birbirlerine karşı yerine getirmesi gereken bir takım sorumlulukları vardır.

Sorumluluk kavramını tanımlamak gerekirse, insanın üzerine düşen görevi, toplum içersinde edindiği rolü yerine getirme çabasıdır. Eğer toplum içinde bir birey yapması gerekenleri yapmıyorsa bir takım sorunlar ile karşılaşacaktır. Yapılması gereken iş yapılmadığı zaman düzen bozulur, yerine getirilmesi gereken işler aksar, insanlar ile aranızdaki ilişkiler bozulur ve daha fazla bir çok sorunla karşılaşılabilir.

Sorumluluk bilinci çok küçük yaşlardan çocuklarda oluşturulmalıdır. Bilinçli büyüyen çocuklar gelecek neslin doğru bir şekilde oluşmasına ve toplumlar arası iletişimin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Her birey üzerine düşen görevi yerine getirirse bütün işler iyi gider ve düzen olur. Toplumun devamı ve işleyişin sağlıklı olması için her birey sorumluluklarının bilincinde olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu