Genel Kültür

Tarım Turizm Sanayi Gibi Ekonomik Faaliyetlerin Ülke Ekonomisindeki Yeri ve Önemi

Tarım, turizm ve sanayi alanında yapılan gelişmeler ülkenin geleceğini doğrudan etkilemektedir. Ülkenin zenginliği ve geleceği üretkenliğidir. Üreterek fazla malları yurtdışına göndererek döviz ihtiyacını karşılayarak güçlü ekonomiye sahip olabilir. O ülkenin insanların refahı ve huzur içinde yaşam sürdürebilmeleri için gereklidir. Tarım, sanayi, turizm gibi çeşitli alanlarda gelişme göstererek yükseklere taşıyabilir.

Ekonominin gelişebilmesi için ülkenin üretkenliğinin fazla olması gerekir. Üretken bir ülkeden bahsedersek eğer bilim ve teknoloji alanında da yenilikler gerekir. Teknoloji de lider olan bir devlet sahip olduklarını değerlendirerek istediği noktaya ulaşması sağlanabilir.

Türkiye tarım arazisi olarak oldukça verimli topraklara sahiptir. Topraklarımız yıl boyunca 2-3 kere mahsul vererek üretimi arttırmaktadır. Ekonominin yaklaşık %30’luk kısmı tarım arazilerinden sağlanmaktadır.

Turizm yaz ve kış olmak üzere oldukça geniş ağlara sahiptir. Çeşitli merkezlere turist çekilebildiği gibi yaz ve bahar günlerinde renklenmektedir. Sahip olduğu potansiyel ile her yıl yüz binlerce turist ağırlayarak tatil imkanı sunmaktadır. Döviz girişlerinden en önemlisi de turizm olmaktadır.

Sanayi alanında gelişen teknolojinin parçası olarak üretim yapmaktadır. Gelişmiş olan ülkelerin hepsinde sanayi faaliyetleri yürütmektedir. Bugün Fransa, İngiltere gibi gelişmiş sanayi devletleri arasında yerini almıştır. Sanayi alanında yapılan çeşitlilikler ile verim sunulabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu