Genel Kültür

Teizm (Tanrıcılık) Nedir?

Teizm (Tanrıcılık), tanrının varlığına inanma düşüncesidir. İnsanlar kendilerinin yaratıcıları olduğu düşünerek varlığını kabul ederler. Teizm, evrende her şey tanrı tarafından yaratıldığını gösterir. Teizm savunan kişiler Teist adını alırlar. Felsefi görüş olarak din, nebiler ve peygamberlerin varlığını kabul ederler. Tanrı evreni ve insanları yarattığı gibi onların doğru yolu bulmaları için peygamberler gönderdiğini kabul eder. Teizm ile din ve peygamberlik ortaya çıkar. Tanrı tarafından dinlere peygamberle gönderilmesi insanların inançlarını şekillendirdiklerini göstermektedir. Teizm bu noktada inanan insanlar için oluşturulmuş bir akımdır.

Politeizm: Çok tanrıcılık anlamına gelerek insanların yaşamlarını sürdürmelerini sağlayabilir. Tanrı çeşitli özelliklere sahip olarak birbirlerinden ayrılır. Bunların başında başka tanrılar olarak şekillenmektedir.

Monoteizm: İnanca göre her şeyin bir tanrısı olup bunları ortaya çıkarmalarıdır. Geçmişten günümüze varlığını koruyan din inanç sistemi olarak hayatımıza gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu