Genel Kültür

Turan Taktiği Nedir

Uluslar tarih boyunca birbirleri ile mücadele etmişlerdir. Kendilerine özgü savaş taktikleri sayesinde kritik savaşları kazanmışlardır. Türkler doğduklarından itibaren at üstünde yaşamayı öğrenmişlerdir. At becerileri gelişmiş olması iyi bir savaşçı olduklarını gösterdiler. Savaş taktiği sayesinde Türkler bir çok savaştan galip gelerek ilk sıralarda yer almıştır.

Bir çok medeniyet kültürel anlamda etkileşim içinde oldular. Doğan savaşan ve kahramanlıklar getiren atlılardan oluşmuştur. En çok kullanılan ve bilinen taktikleri ise Turan taktiğidir. Başarıya ulaşmaları, düşman birliklerinin kendisinden çok daha fazla olmasına rağmen kazanabilecekleri savaşları işaret etmektedir.

Turan taktiği ile ordular düşman birliklerinin üzerine hareket ederler. Geri çekilme taktiği ile kaçtıklarını gösterirler ama ordu üçe ayrılır. Solda, sağda ve ortada olmak üzeredir. Ortadaki ordu geri çekilirken soldan ve sağdan hareket eden ordu düşman birliklerini araya sıkıştırır. Üç taraftan çember içine alınan düşman birliklerinin cesaretleri kırılarak yenilgiye uğratılır. Turan taktiğini yarım ay şeklinde gözünüzde canlandırabilirsiniz. Birlikler geri çekilmiş gibi gözükmesine rağmen sol ve sağ kanattan hücuma geçen birlikler düşman birliğini bertaraf eder. Dünya tarihinde önemli savaş taktiği olarak yerini almıştır. Osmanlının gelişmesi ve yükselmesi için turan taktiği önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu