Genel Kültür

Bilge İnsan Nedir

İnsanlar doğduğunda belli bir topluma dahil olurlar. Bulundukları toplumun kültürü ile yetişir. Her insan doğduğu toplumun parçası olarak yaşamına devam eder. Bilgelik insanların yaşadığı toplumdan aldığı bilgiler, gezip görmesi ile öğrendikleri, hal ve hareketlerinden ders çıkartarak kendilerine yol göstermeleridir. Tutumlu ve doğru davranışlarda bulunarak kendilerini bilgi konusunda yükseklere çıkarmasıdır.

Bilge bir insan olduğunuz zaman toplum sizi sever ve sayar. Düşüncelerinize saygı göstererek söyledikleriniz onlar için bir yaşam felsefesi olur. Bilge insanın taşıdığı başlıca özellikler akıllı, araştırmacı, kendisini geliştirmeyi seven, aklını yönetebilen, mantık kurabilen, başkalarını önemseyen davranışlarda bulunan kişiden oluşur.

Bilgiye ulaşmak için çeşitli yöntemler dener. Asla eğitim almaktan ve öğrenmekten sıkılmazlar. Sahip oldukları bilgiyi kötülük için değil insanlara faydalı olmak adına kullanırlar. Bilgiye ulaştıkça başkalarına yardımcı olarak bilginin doğru şekilde kullanılmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu