Genel Kültür

Dini Bayramların Önemi

Bizim kültürümüzde bayramların yeri ayrıdır. Dini Bayramlarımız Kurban ve Ramazan olarak ikiye ayrılır. Bayramlarda esas amaç toplumdaki bireylerin kaynaşması, dostluk ve akrabalık bağlarının kuvvetlenmesi, birlik ve beraberliğin sağlanması açısından önemlidir.

İnsanlar bayramda bir araya gelirler, sohbet muhabbet daha bir güzel olur, birlik ve beraberlik içersinde samimi duygular bayramlarda ortaya çıkar. Bayramın en büyük faydalarından bir tanesi bizim kültürümüzün devamlılığını sağlamak ve gelecek nesillere aktarmaktadır. İçerisinde mübarek Kadir Gecesi’nide bulunduran Ramazan ayı, sevgi, mutluluk, yardımlaşma ve güzel duyguların içerisinde 1 aylık oruç ibadetinin sonlanmasıyla Ramazan Bayramına ulaşmaktayız. Kurban Bayramında yine yardımlaşma ve eş dost, akraba ve ihtiyacı olan herkese kesilen kurban etlerinin ulaştırılmasıyla geçen bir bayramdır. Dini bayramlarımız bizim kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir.

Toplumları birleştiren, millet olma duygularını tekrar ortaya koyan bayramların önemi büyüktür. Bayram çoşkusuna hep birlikte yaşamalı, maneviyatın ve huzurun, dostluk ortamlarının tadını çıkarmalıyız.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu