Genel Kültür

İlk Takvimi Kim Bulmuştur

Geçmişten günümüze kadar insanlar zamanı takip etmek için çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır. Tarihte zamanı takip etmeleri için ilk başarılı çalışma takvimi icadı ile olmuştur.

Mısırılar gökcisimlerini inceleyerek hesaplamalarda bulunurdu. M.Ö. 4241 tarihlerine ilk takvimi oluşturdular. Güneşin dünya etrafında dönüşü hesap ederek yılları, ayları, haftaları ve günleri belirlemişlerdir. İhtiyaçları doğrultusunda güneş yılı esas alınarak takvim yapıldı.

Bir yılın 365 gün olması, 12 aya bölen Mısırlılar tarafından her ay otuz gün sayılmıştır. Günümüzde kullanılan miladi takvime benzerliği oldukça çoktur. Güneş yılı esas alınarak kullanılan takvimi tarihte kullanan uygarlıklar İyonlar, Yunanlar ve Romalılar kendi dönemlerinde düzenlemiştir. Roma İmparatoru olan Jullius Cesar ve Papa XII. Gregor tarafından düzenlenerek günümüzdeki halini alması sağlandı. Zaman içinde takvim Mısırlılar, Sümerliler, Çinliler, Türkler ve Arap ülkelerinde de kullanıldı.

Anlayacağınız kısaca tarihte ilk takvimi Mısırlılar M.Ö. 4241 yıllarında kullanmaya başlayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüze Miladi, Hicri takvim olmak üzere iki şekilde zaman takip edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu