Genel Kültür

Kerim Erim Kimdir

Kerim Erim, eğitim kariyeri boyunca ulaştığı Ord. Prof. Dr. Kerim Erim boyunca çalışmalar sağlamıştır. İstanbul ilinde 1 Şubat 1894 yılında dünyaya geldi. İlk doktorasını yapan Türk matematikçi olup ülkemizde önemli katkılar sağlamıştır. Doktora derecesini 1919 yılında Almanya’nın Erlangen kentinde yaparak Üniversitesi’nden almıştır. Ülkemizde yüksek matematik öğretiminin yaygınlaşması adına çalışmalar yapmıştır. Mekaniğin matematik esaslarına dayandırıldığına öncülük ederek çalışmalarını tamamlamıştır.

İstanbul’da dünyaya geldi ve eğitimini tamamladı. Bununla birlikte İstanbul Yüksek Mühendisliği Mektebi’nde devam etmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra yüksek öğretiminin bir kısmını Almanya’da yaparak gelişmeler sağlamıştır. Doktora derecesini alması ile İstanbul’a tekrar geri döndü. Ülkemizde bir çok çalışmalar yaparak 1929 yılında doçentliğe yükseldi.

Kerim Erim, ülkemizde yetişen saygın eğitimcilerdendir. Uluslararası kongreye katılmak üzere yurt dışına çıktı ama toplantıya katılamadı. Toplantıya katılamadan geri döndü, 29 Aralık 11952’de hayatın kaybetmiştir.

Kerim Erim, anlatılmayacak kadar değerli bir insan olmuştur. Ülkemizde eğitim gelişmelerinde yaptığı katkılar oldukça önem taşımıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda değerleri yükseklerde yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu