Genel Kültür

Cahit Arf Kimdir Kısaca

Matematikçi ve TUBITAK eski bilim kolu başkanıdır. Ülkemiz henüz savaştan yeni çıktıktan sonra eğitim savaşına giriştiler. Matematik alanında yaptığı katkılar ile büyük katkılarda bulunmuştur.

Cahit Arf, 11 Ekim 1910 Selanik’te dünyaya gelen araştırmacı bilim adamıdır. Türk matematikçi ve eski TÜBİTAK bilim kolu başkanıdır.

Yüksek öğretim hayatını Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında tamamladı. Galatasaray Lisesi’nde matematik, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak görevini icra etti. Doktora için Almanya’ya giderek, 1938 yılında Göttingen Üniversitesinde doktorasını bitirmiştir.

Matematik alanında yaptığı çalışmalar sayesinde dünya çapında tanınan matematikçilerden olmuştur. Çalışmalarını sentetik geometri sorularının cetvel ve pergel yardımı ile çözülebileceğini göstermiştir. Cisimlerde kuadratik formlarının kategorilerine ayrılmasında oluşan değişmeyenlere dair Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi çalışmalarını yapmıştır. Cebire “Hasse-Arf Teoremi” olarak katkıda bulunmuştur.

Cahit Arf için matematik yaşam tarzı olmuştur. Öğrencilerine ezberlemeleri yerine çözmeleri gerektiğini anlatmıştır. Matematik hakkında “Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil, keşfederek anlamak gerekir” demiştir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu