Genel Kültür

Pisagor Kimdir Kısaca Özet

Pisagor Hayatı Kısaca, Pisagor Kimdir Kısaca Bilgi

Pisagor insanlık tarihinde önemli yere sahip olup insanlara yol göstermiştir. Yunan düşünür olarak tanındı filozof sınıfından olmaktadır. Dünya tarihinde bilinip insanlığa yol göstermiştir.

Pisagor M.Ö 570 ve 495 yılları arasında yaşamını sürdürmüştür. Dilek Yarımadası’nın karşısında olan Sisam Adası’nda dünyaya geldi. Babası yüzük taşı yapımcısıdır. Babası ticaret ile uğraştığından dolayı çeşitli şehirleri gezip bilgi sahibi olmuştur. Mısır onun hayalindeki ülke olduğundan dolayı ortaya gitmek istiyordu. Mısır dilini öğrendi Mısır’a gelerek buradan kendi ülkesine doğru yolculuğa çıkmıştır. Yunan kentlerinden Kroton’a gitmiştir. Gizli bir topluluk kurdu bunlara matematikçiler adı verilmişti. Yunanistanlı matematikçi ve filozof olarak pisagorculuk akımını ortaya çıkarmıştır. Matematik alanında yaptıkları ile sayıların babası lakabını almıştır. Öğrencilerini yetiştirerek matematik alanında büyük tarihi adımlar sağladı.

Bilgeliğe önem verip insanın en yakın dostu olduğunu kabul etmiştir. Düşüncelerini asla yazılara dökemedi onu tanıyanlar ile birlikte bilgiler ifade edildi. Pisagor’a ait olan eserlerin bir çoğu öğrencilerine ait olduğu dahi düşünülmüştür.

Pisagorculuk Okulu
Öğrencilerine pisagorcular olarak sesleniliyordu. Yüzyıllar boyunca yaptığı geometri ve matematik alanında çalışmaların bir kısmı öğrencilere ait olduğu düşünülmüştür.

Matematik, fizik, felsefe, astronomi ve müzik gibi alanlarda çalışmalar yaptı. Hızlı bir şekilde ilerleyen pisagorculuk akımı siyasetçiler için tehdit olduğu düşünülerek Pisagor ve öğrencilerini okulunun içine yakılıp öldürülmüşlerdir.

23 Yorum

    1. benim matematik ve şuan sabah saat 8 ben proje ödevimi yapıyorum bir de benimki sunulacak ezbere ve benim ne ezberim ne de birşeyim hazır ama ALLAH a şükürler olsun ki bu site var neyse size yazacağıma projeme çalışayım ve gerçeken de site sahiplerine çoooooooooook çooooooooooook ve çooooooooooook teşekkür ederim sağlıcakla kalın…

  1. ÇOK GÜZEL DİYE ÖESAJ ATTIĞINIZ İÇİN YAZIYORUM. BAKALIM PROJEDEN KAÇ ALAÇAM. DAHA 500 SORU ÇÖZECEM. MATEMATİK PROJESİ ÇOOOOOOOK ZOORRR…TŞK OKUDUĞUNUZ İÇİN
    ✋❤❤

  2. BİZ 7/C OLARAK HER ZAMAN CESUR BİLGİLİ BAŞARILI EĞLENCELİ ŞIMARIK DELİ BİRLİK OLDUK. BU ÖDEVİ YAPMAK DA KOCA OKULDA BİZE DÜŞTÜ BUNU YAPMAK BİZİM İÇİN ONUR MESELESİ OLDU.BU ÖDEVİ NERDE ARARIZ DİYE DÜŞÜNÜRKEN BU SİTEYİ KEŞFETTİK.YAŞASIN SELÇUKLU ORTA OKULU MAMAK/ANKARA BENİM CANIM SINIFIM 7/C ✋❤❤❤❣✔✅♀7/C♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾♾

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu