Menu

Pisagor Kimdir Kısaca Özet

Pisagor Hayatı Kısaca, Pisagor Kimdir Kısaca Bilgi

Pisagor insanlık tarihinde önemli yere sahip olup insanlara yol göstermiştir. Yunan düşünür olarak tanındı filozof sınıfından olmaktadır. Dünya tarihinde bilinip insanlığa yol göstermiştir.

Pisagor M.Ö 570 ve 495 yılları arasında yaşamını sürdürmüştür. Dilek Yarımadası’nın karşısında olan Sisam Adası’nda dünyaya geldi. Babası yüzük taşı yapımcısıdır. Babası ticaret ile uğraştığından dolayı çeşitli şehirleri gezip bilgi sahibi olmuştur. Mısır onun hayalindeki ülke olduğundan dolayı ortaya gitmek istiyordu. Mısır dilini öğrendi Mısır’a gelerek buradan kendi ülkesine doğru yolculuğa çıkmıştır. Yunan kentlerinden Kroton’a gitmiştir. Gizli bir topluluk kurdu bunlara matematikçiler adı verilmişti. Yunanistanlı matematikçi ve filozof olarak pisagorculuk akımını ortaya çıkarmıştır. Matematik alanında yaptıkları ile sayıların babası lakabını almıştır. Öğrencilerini yetiştirerek matematik alanında büyük tarihi adımlar sağladı.

Bilgeliğe önem verip insanın en yakın dostu olduğunu kabul etmiştir. Düşüncelerini asla yazılara dökemedi onu tanıyanlar ile birlikte bilgiler ifade edildi. Pisagor’a ait olan eserlerin bir çoğu öğrencilerine ait olduğu dahi düşünülmüştür.

Pisagorculuk Okulu
Öğrencilerine pisagorcular olarak sesleniliyordu. Yüzyıllar boyunca yaptığı geometri ve matematik alanında çalışmaların bir kısmı öğrencilere ait olduğu düşünülmüştür.

Matematik, fizik, felsefe, astronomi ve müzik gibi alanlarda çalışmalar yaptı. Hızlı bir şekilde ilerleyen pisagorculuk akımı siyasetçiler için tehdit olduğu düşünülerek Pisagor ve öğrencilerini okulunun içine yakılıp öldürülmüşlerdir.


23 Yorumlar
 1. Çalışkan ÇOCUK Cevapla
  • arda Cevapla
   • Duru Cevapla
  • Elif Cevapla
  • alara lena Cevapla
 2. Kadir Cevapla
 3. aslı Cevapla
 4. arda Cevapla
  • Azra Cevapla
 5. akraz Cevapla
 6. Anonim Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. Yusuf göZtepe Cevapla
 9. Bilmem Cevapla
 10. Adımız derstir Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
 11. Gizem İrem Cevapla
 12. Anonim Cevapla
 13. KÜÇÜK MATEMATİKÇİ Cevapla
 14. 7/C SELÇUKLULARI MATAMATİKÇİLERİ Cevapla
 15. ayça Cevapla
 16. YORUM YAZAN ÇOÇUK Cevapla

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.