Genel Kültür

Para Neden İcat Edilmiş Olabilir

Para günümüzde insanoğlunun en büyük hırsı olarak karşısına çıkmaktadır. Alım gücünü belirleyerek insanların hedefleri doğrultusunda hareketini göstermektedir. Peki yüzlerce yıl önce paraya neden ihtiyaç duyularak icat edildi. Para elbette hayatımızı kolaylaştırarak bize rahat hayat sunabilir. Ancak her şeyden önce günümüzün şartları o zaman yoktu ve para icadına gerek duyuldu.

M.Ö. 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından ilk para icat edildi. Kullanıma o dönem başlandı ve Anadolu topraklarında olmuştur. En büyük buluş olan paranın icadı bütün medeniyetler tarafından kullanılarak günümüze kadar yaygınlaşmıştır. Madeni paralar kullanılırken günümüzde kağıt paralar kullanılır olmuştur.

Paranın icadı ticareti geliştirmiştir. İnsanlar kumaş, hayvan, eşyalarını takas ederek ticaret yaparlardı. Azını çoğunu pek kestiremediklerinden dolayı takas işleri zorlaşırdı. Zamanla birlikte demir, altın ve gümüş gibi madenler ticarette kullanılmıştır. Doğada az ve nadiren bulunan bu eşyaların kullanımı her geçen gün artış göstermiştir. Darphaneler kurularak para basılmaya başlanmıştır.

Takas olayını kaldırmak ve ticaretin kolaylaşması için paraya ihtiyaç duyulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu