İcatların Serüveni

Traktörün İcadı

Günümüzde tarım makinesi olarak kullanılan traktörlerin icadı çok zaman öncelere dayanıyor. Eskiden traktörlerin olmadığı zamanlarda tarlaların sürülmesi hayvanlara kaldığı gibi çok daha zor olurdu. İcadı yapılması ile tarımda verim alınmış ve gelişmiştir.

Tarımda mibzer, pülverizatör, ekin biçme, orak ve pulluk gibi aletlerde çekicilik yaparak tarım alanında aktiflik göstermektedir. İcadı ile öküzlerin kullanımı son bularak daha hızlı tarımcılık alanında aktif şekilde kullanıldı.

Amerikalı John Froehlich isimli mucit tarafından içten yanmalı traktör 1892 yılında icat edilmiştir. Çalışma prensibi olarak arka büyük ve ön küçük tekerleri bulunurdu. Zeminlere sağlam hakimiyet sağlaması ile toprak alanlarda iyi performans göstermektedir. Ağırlığı ve büyük arka tekerlikler sayesinde etkisini çok daha fazla gösterir.

Kullanım alanları tarla, bağ bahçe gibi zor arazi şartlarına sahip olan yerlerde sorunsuz şekilde ilerler. Patinaj yapıp şaha kalkabilen tekerlikler sayesinde takıldığı noktalarda ilerlemeler gösterir. Çiftçiler için işlerinin kolaylaştırıp ilerlemesiin sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu