Genel Kültür

Ulusal Egemenlik Nedir

Devlet üzerinde olan, devlet ile ilgili kararları aldıran halka ait güce ulusal egemenlik denir. Ülke yönetiminde söz sahibi olan devlet adamlarını seçme ve seçilme hakları doğrultusunda seçmişlerdir. Ulusal egemenlik farklı isimlerle de anılır. Bunlar milli egemenlik, hakimiyeti milliyedir. Demokrasinin hakim olduğu bir ülkede halkın seçme ve seçilme hakkı doğrultusunda ülke yönetilir. Halkın seçtiği vekiller mecliste halkın iradesini temsil eder.

Ulusal egemenlik halkın kendi iradesidir. Devletten üstün olan bu güç ülke yönetiminde söz sahibi olduğunu göstermektedir. Modern dünyada gelişmiş insan hakları ve sınıf eşitliği ön planda tutulur. Bu nedenle genel olarak devlet ulusal egemenlik doğrultusunda varlığını korur. Ülkemizde egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünde halkın gücü her şeyden üstün olduğunu vurgulamıştır. Bir kişiye veya gruba bağlı olmadan ülke yönetiminin sağlanmasıdır.

Ulusal egemenlik ilk zamanlar filozof ve felsefeciler tarafından tartışılmış, bilim insanları egemenliğe dair bir çok görüş ortaya atmıştır. Eşitlik ve ülkeyi oluşturan milletin fikri doğrultusunda egemenlik sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu