Genel Kültür

Vasiyet Nedir

Kişilerin ölmeden önce mallarını bir veya birkaç kişiye bırakmasına vasiyet denir. Bu işlemi genelde bırakabilecek malı olanlar yapar.

Kimler Vasiyet Bırakabilir?
Eğer ki bir kişinin paraları veya mallarını bırakmak istediği kişiler varsa vasiyet işlemini gerçekleştirebilir. Malları ya da parası olan kişinin tanıdığı veya parasını bırakmak istediği kişiler yoksa o zaman hayır kurumlarına bırakabilirler.

Vasiyet Nasıl Bırakılır?
Vasiyet bırakmak isteyen kişiler bunu çok basit bir şekilde yapabilirler. Eğer vasiyet bırakacak kişinin bir avukatı varsa avukattan bir vasiyet belgesi hazırlamasını isteyip bırakacak olunan malları ve bırakılacak kişileri veya kurumları bu belgede belirtmek yeterlidir.

Eğer vasiyet bırakacak kişinin avukatı yoksa o zaman bir avukattan bu belgeyi hazırlaması istenebilir.
Tüm bunların dışında kişiler eğer vasiyet bırakacaksa bunu vasiyeti bırakacağı kişilere söyleyebilir. Elbette bunun için akraba olunması gerekir. Ölümden sonra kişiler arasında anlaşmazlık çıkmaması için vasiyetin bir belge ile belirtilmesi çok daha iyi olacaktır. Bir kuruma veya tanıdığı bir kişiye vasiyet bırakılacaksa bunun muhakkak önceden belirtilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu