Bilgi

Yeni Çipli Kimlikler Nereden Alınır? Çipli Kimlik Harcı Ödeme

Henüz yeni çipli kimliklerini almayan milyonlarca vatandaş nasıl kimliklerini değiştireceğini merak ediyor. Yeni Çipli kimlik harcı ücreti ne kadar oldu? İşte detayların cevabı..

Bilindiği üzere artık kimliklerimiz de teknolojiye uydu ve çipli olarak alınması gerekiyor. Söz konusu çalışmalar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmüş olup tasarlanan kimlik kartı görsellerinde ülkemizin ulusal, kültürel değerlerini içeren görüntülere de yer verilmişti.

Çipli kimlik kartları meselesi konuşulmaya başlandıktan sonra akla gelen en önemli soru ise, çipli kimlik kartlarının nereden alınması gerektiğidir. Öncelikle başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmekte olup detaylar aşağıda anlatılmıştır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Çipli kimlik kartı alabilmek için başvuruların; yurt içinde olanlarca Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışındakiler tarafından ise dış temsilciliklere yapılması gerekmektedir. Söz konusu başvurular, Genel Müdürlüğe ait web portalından veya çağrı merkezinden randevu alınarak ya da direk randevusuz olarak yapılabilir.

Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce ATM, PTT, Banka üzerinden çipli kimlik ücreti yatırılarak nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz. Dileyenler kimlik için ödemelerini https://ivd.gib.gov.tr üzerinden yapabilirler. Yeni kimlik ücreti 37.5 TL.

Eğer başvuruyu ilk defa gerçekleştiriyorsanız; nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, memur cüzdanı, basın kartı ya da muhtarlık tarafından düzenlenmiş olan talep belgesi benzeri kimlik belgesi olarak kullanılabilecek fotoğraflı belge ve son altı ayda çektirilmiş olan bir adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Çipli kimliğinizi alırken parmak izinizi de alıyorlar. Yeni kimlik işleminiz yaklaşık 5 dakika kadar sürmektedir. Ardından size kimlik yerine geçecek geçici belge veriliyor.

Kartlar Nereden Alınacak?

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra kimlik kartınız anında teslim edilmeyecek olup başvuru değerlendirildikten sonra Ankara merkezinde kart üretilecek ve belirttiğiniz adrese gönderilecektir.

Gönderim PTT yoluyla iadeli taahhütlü olarak tarafınıza, yani belirttiğiniz adrese yapılacaktır. Bahsedilen kimliklerin şahsen teslim alınması gerekmekte olup yakınlarınız dahi teslim alamayacaktır.

Yurt Dışındakiler

Yurt dışındakiler için adreslerine gönderme durumu söz konusu olmayıp Konsolosluk bulunan yerlerde buradan, yoksa dış temsilciliklerden teslim alınması gerekmektedir.

Çocukların Durumu

On beş yaş altındaki çocukların başvuruları ve kartın teslim alınması, anne, baba veya vasisi tarafından gerçekleştirilecektir. Çocuk için bunların bulunmaması durumunda; on beş yaşından büyük olan kardeş, büyükanne veya büyükbaba, vekâlet almış olanlar da teslim alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu