Genel Kültür

Dilimizin Önemi Konulu Kompozisyon

Dil bağımsız bir vatan özgür bir millet için en önemli unsurlardan biridir. Nitekim dilini kaybetmiş toplumlar bütün varlığını ve birliğini kaybetmeye mahkumdur.

Her toplum kendi diline sahip çıkmalı, korumalı, gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarımı için çalışmalıdır.  Ana dil bireyin doğumundan öğrenerek başladığı yaşamı boyunca en iyi şekilde konuştuğu dildir.  Başka devletlerin boyunduruğu altında olmadan özgür bir biçimde bağımsız olarak yaşayan toplumlar ana dillerini oluşturabilir ve koruyabilirler. Bir ülke yıkılmaya ve yozlaşmaya ilk önce dilini kaybederek başlar. Dil ülkenin bağımsızlığı koruması için en önemli etkenlerden biridir.

Bağımsızlığını ve özgürlüğünü kaybeden toplumlar öncelikle dillerini kaybederler ve boyunduruğuna girdiği ülkenin dilini konuşmaya başlayarak kendi ana dillerini kaybederler. Kültürel yozlaşmanın olmaması için dilimize sahip çıkmalıyız. Dilimize sahip çıkmak biraz soyut bir anlam taşısada devletin varlığını sürdürmeyle eş anlamlıdır.

Dilinden ödün veren milletler kültüründen ve milli değerlerinden de ödün vermiş demektir. Bir ulus varlığını devam ettirmek istiyorsa ana diline sahip çıkmalıdır.

 

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu