Genel Kültür

Hz. Salih Hayatı Kısaca

Hz. Salih, Semud kavmine gönderilen Peygamberdir. Hz. Nuh (a.s) oğullarından Sam’ın oğullarından olmaktadır. Ad kavmi helak olması sonucunda kurtulan bir grup insan Semud, Sam ile Hicaz arasındaki yere yerleşirler. Önderleri Cenda bin Amr isminde birisi olmaktaydı. Ad kavmi gibi azdılar ve taşlardan putlar yaparak onlara tapmışlardır. Hz. Salih doğup büyüdüğü yerde putlara tapılmaz ve doğru yolu gösterirdi. Azınlıklarından dolayı Allah onlara peygamber gönderdi. Biz Semüd kavmine kardeşleri Salih’i gönderdik. Hz. Salih onları putlara tapmaktan arındırarak azgınlıklardan sakındırıp doğru yolu göstermeye çalışmıştır.

Peygamberliği sürece ondan mucize istediler. İnanacaklarına söz verirler, kayadan bir deve oluşturursa eğer inanışları onun dinine olacağını söylerler. Kayanın şekli değişerek gebe bir deve haline bürünmüştür. Semudların bir kısmı ibadetlerine devam etmiştir.

Kaya’dan deve oluşması sonucunda rablerine verdikleri sözü yerine getirmelerini istedi. Onla kendi hadlerini aşarak putlara tapmaya devam etmişlerdir. Semüd kavmini herkesi helak eden sayha gönderildi. Salih Peygamber iman edenleri alarak Mekke ve Sam taraflarına doğru gider.

2 Yorum

  1. Çok güzel ödevimde yardımcı oldu Hz salih’in hayatını anlatacaktım kısaca bulamıyordum çok güzel kısaca toparlamış lar bence çok iyi bir site

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu