Genel Kültür

Sonbahar İle İlgili Yazı

Yaprakların döküldüğü zamandır sonbahar. Yaz sıcaklarının yavaşça kendisini kaybederek yerini serin havaya bıraktığı zamandır. İnsanların rahat bir nefes alacağı dönem olarakta bilinir. Yapraklar dökülmeye başlanması ile hasret kalınan yağmur tanelerinin yere düşeceği zamanı haber verir. Yağmurun ve toprağın ilk kokusu alınır. Uzun süre boyunca toprak kendisine gelerek rahat nefes almaya başlar.

İnsanların hareketlenerek dışarılara çıkıp tadını çıkardıkları mevsimlerdendir. Akşamüstü serinliğinde günün yorgunluğunu atmak için dışarı çıkarlar. Soğuk gelmesi ile ceketleri üstüne alarak güzel serin vakit geçirmiş olurlar. İnsanlar yazlıklarını yavaşça kaldırarak kendilerine uygun giyinmeye başlarlar. Sokaklar hareketlenerek etrafımız ağaç yapraklarından dolayı sararmaya başlar. Ağaçlar artık yapraklarını dökmesi ile duygusal anlamda hüzünlenmeye neden olur. Dükkanlarda alışveriş için kış ve okul elbiselerinin satışları yapılmaktadır.

Evlerde olan hazırlıklardan dolayı okul döneminde de insanlar etkilenir. Öğrenciler derslerine çalışarak eğitimlerini tamamlama çabasına girerler. Yeni bilgiler öğrenerek kendilerini geliştirirler. Serin terletmeyen bir havanın içinde kendilerini huzurlu hissederler. İşte sonbahar mevsiminin insanların hayatına dair bir çok bilgi vermiş olduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu