Genel Kültür

Türkçe Dersinin Önemi

Türkçe dersimiz bizim için en önemli derslerden biridir. Çevremizdeki insanlarla güçlü iletişim kurmak için Türkçenin önemli olduğunu bilmeliyiz. Kendimize olduğu kadar gelecek kuşaklarında ihtiyacını karşılayacaktır. Kendi dilimizi iyi öğrenmemiz kuvvetli iletişim kurmamızı sağlayacaktır. Dilimizi bilmek kendi insanımız ile iletişim halinde olmamızı sağlayandır. Milli kültürümüzün farkına vararak yok oluştan kurtarmamız demektir.

Günümüzde okullarda Türkçe dersi zorunlu hale gelmiştir. Türkçe ders olarak işlenmesi daha iyi öğrenmemizi geleceğe daha sağlam adımlar atmamızı sağlıyor.

Türkçe dersini neden öğrendiğimize gelirsek biz Türk milletiyiz bizim ana dilimiz Türkçe’dir. Dilimizi kaybedersek zaman içinde kültürümüzü, duygularımızı, millet olma duygusunu kaybederiz. Türkçe ile kendimizi ifade ettiğimizden ekmek, su, barındığımız ev kadar önemlidir. Millet olarak en açık kimliğimiz aslında dilimizdir.

Sosyal varlık olmamızla beraber çevremizde bulunan insanlarla iletişim halinde olmak için dile ihtiyacımız olacaktır. Birbirimizi anlamak, iletişimde bulunarak yardımlaşma ve dayanışmanın yapılması için gereklidir. Ortak kültürümüzü gelecek nesillere aktarırız. Tüm bu nedenlerle beraber Türkçeyi ana dilimiz ile kullanabiliriz. Herşey aslında dilimizin güzel kullanımı ile başladığının göstergesidir, biz koruyup kollarsak bizden sonraki nesillerde sahip çıkarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu