Genel Kültür

Yararlı Bakteriler Nelerdir

Bakteri ismi akla geldiğinde herkesin düşündüğü mikroplar ve hastalık yapan organizmalardır. Ancak bunların dışında hayatımızda olmazsa olmaz faydalı bakteriler bulunmaktadır. Bu faydalı bakteriler olmazsa dünyamız hatta insanlığımızda olmayabilirdi. Faydalı bakterilerin ortak özellikleri vücudumuzda bulunan zararlı mikroorganizmaları öldürmesidir.

Probiyotik bakteriler, bizim bağırsağımızda bulunurlar ve oldukça kalabalıklardır. Bağırsaklarımızda vücudumuzda ki toplam hücre sayısından on kat fazla faydalı bakteriler bulunmaktadır. Bu faydalı bakteriler sayısı 500 den fazladır. Şu an bağırsaklarımızda yaklaşık bir kilo faydalı bakteri bulunmaktadır. Yıllar boyunca bağırsaklarımız hep ihmal edildi, bağırsakların sadece idrar için kullanıldığı düşünülmekteydi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte öyle olmadığı ortaya çıkmıştır. Hatta bağırsaklarımıza ikinci beyin ismi takılmıştır. Bu anlamda bağırsaklarımız oldukça önem kazandığı anlaşılmaktadır.

Bakterilerin en önemli faydası olarak dünyamızda biriken atıkların monom erlerine ayrıştırılmasıdır. Bazı bakteriler çürükçül olarak fayda sağlarken bazı bakteriler ise tıbbi açıdan antibiyotik olarak fayda sağlamaktadır. Streptomycin, Bacitracin, Polymyxin ve Erythromycin gibi bakterilerden antibiyotik üretimi yapılmıştır. Saymakla tükenmeyecek faydalı bakteriler oldukça fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu