Genel Kültür

Dengeli Beslenme Nedir

Dengeli beslenme vücudun bütün ihtiyaçlarının yeterli oranda ve sağlık bir biçimde giderilmesi yoluyla doyuma ulaştırılması anlamına gelmektedir. Tek yönlü olmayan, sağlıklı besinler içeren beslenme programları sonucu vücudu sağlık ve zindeliğe kavuşturmak dengeli beslenmenin esas amacıdır. Vücut dengeli beslenme yoluyla büyür ve gelişir. Dengeli beslenen bir vücut bütün uzuvlarıyla sağlıklıdır. Dengeli beslenmek beden sağlığı kadar ruh sağlığını da etkileyen bir faktördür. Bu tarz beslenmeyi gerçekleştirebilmek için seçilen besinlerin nitelikleri büyük önem taşımaktadır. Yiyeceklerin besin değerini öldürecek pişirme yöntemlerinden kaçınmak da aynı derecede önemlidir.

Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?
Dengeli beslenme kesinlikle bir diyet listesi değildir. Daha çok bir yaşam biçimdir. Yiyecekleri sağlıklı ve nitelikli seçmeye alışmak, gerekenden fazlasını vücuda almaktan kaçınmak gibi birkaç temel prensip ile elde edilebilen bu yaşam biçiminin en önemli ayağı, sağlıklı yaşamayı istemek ve seçmektir.

Dengeli beslenme listesinde başı lifli gıdalar, baklagiller, sebze, beyaz et ve balık çekmektedir. Ayrıca öğün atlamadan ve aşırıya kaçmadan gün içinde düzenli yeme alışkanlığı edinmek ve öğün aralarında bol su içmek de dengeli beslenmenin bir parçasıdır. Ayrıca bu beslenme planı, düzenli egzersiz ile desteklenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu